European Film Competition

European Competition I

UNEXPECTED VISIT / Uventet Besøg (Denmark, 2016) 3 min. 52 sec., fiction

Dir. Sophie Amdi Avnsbøl

 

HOMEGROWN / Homegrown (UK, England, 2017), 9 min. 20 sec., animation

Dir. Quentin Haberham

 

DATE / Date (Germany, 2017), 4 min. 8 sec., fiction

Dir. Gertje Graef

 

THE REGULATION OF THE MILLIMETER / La disposizione del millimetro (Italy, 2016), 17 min. 26 sec., fiction

Dir. Sara Nitti

 

WINE AND EGGS / Sarap ve Yumurta (Turkey, 2016), 4 min. 54 sec., fiction

Dir. Sertac Bozkurt

 

WHO’S WHO IN MYCOLOGY / Who‘s Who in Mycology (Czech Republic, 2016), 16 min. 7 sec., fiction

Dir. Marie Dvorakova

 

BLUE PETER / Plavi Petar (Croatia, 2017), 14 min. 28 sec., fiction

Dir. Marko Šanti

 

EXTRAS. CLOSE-UP / Extras. Close up (Belarus, 2016), 19 min. 28 sec., documentary

Dir. Alexander Zubovlenko

 

Duration: 96 min. 40 sec.

 

European Competition II

PRESTON / Preston (France, 2016), 4 min. 31 sec., animation

Dir. Gabriel Amar, Louis Doucerain, Joseph Heu, William Marcere, Terence Tieu, Morgane Vaast

 

DEUTERONOMIO 7:20 / Deuteronomio 7:20 (Spain, 2017), 14 min. 52 sec., documentary

Dir. Marta Piñeiro

 

HAPPY TIME / Happy Time (Germany, 2017), 8 min. 20 sec., animation

Dir. Stefan Poßner

 

HIGHER FASTER STRONGER / Higher Faster Stronger (Latvia, 2016), 16 min. 49 sec., fiction

Dir. Tīna Zariņa

 

FUCKING BUNNIES / Fucking Bunnies (Finland, 2017), 17 min. 2 sec., fiction

Dir. Teemu Niukkainen

 

24 DAYS OF TORTURE / 24 days of torture (UK, England, 2016), 2 min. 7 sec., animation

Dir. Ines Pagniez, Victoria Jardine, Ines Pagniez

 

WHEN THE NEEDLE HITS THE RECORD / Nar nalen rammer pladen (Denmark, 2017), 15 min. 50 sec., fiction

Dir. Julie Kaja Prezeb

 

HABITUATION / Habituation (Iceland, 2017), 12 min. 58 sec., fiction

Dir. Bergsveinn Jónsson

 

Duration: 94 min. 47 sec.

 

European Competition III

SCANNERF / Scannerf (Switzerland, 2016), 3 min. 20 sec., animation

Dir. Tom Wahli, Marion Fredembach

 

EVIL DEEDS / Zle uczynki (Poland, 2016), 24 min., fiction

Dir. Piotr Domalewski

 

MY CAR! / My Car! (Slovenia, 2016), 2 min. 55 sec., fiction

Dir. Aljaz Tepina

 

HOTEL EDEN / Hostal Eden (Spain, 2016), 14 min., fiction

Dir. Gonzaga Manso

 

8 MINUTES / 8 minutes (Georgia, 2017), 12 min. 40 sec., fiction

Dir. Geroge Gogichaishvili

 

SCHOOLYARD BLUES / Skolstartssorg (Sweden, 2017), 16 min. 36 sec., fiction

Dir. Maria Eriksson

 

PUZZLE / QUEBRA-CABEÇA (France, 2016), 19 min. 21 sec., fiction

Dir. Ollivier Briand

 

69SEC / 69SEC (Belgium, 2016), 1 min. 41 sec., animation

Dir. Laura Nicolas

 

Duration: 94 min. 23 sec.

 

European Competition IV

DISORDER / Zaburzenie (Poland, 2016), 12 min. 14 sec., fiction

Dir. Julian Talandziewicz 

 

MICROSCOPY / Microscopia (Austria, 2016), 4 min. 32 sec., animation

Dir. Nikolaus Jantsch

 

KIRCHENINNERES / Kircheninneres (Lithuania, 2016) 8 min. 43 sec., experimental

Dir. Mindaugas Docaitis

 

FEDRA / Fedra (Belgium, 2017), 13 min. 31 sec., fiction

Dir. Malo Bara

 

CLAN / Clan (Netherlands, 2016), 22 min. 53 sec., fiction

Dir. Stefanie Kolk

 

POILUS / Poilus (France, 2016), 4 min. 38 sec., animation

Dir. Guillaume Auberval, Léa Dozoul, Simon Gomez, Timothé Hek, Hugo Lagrange, Antoine Laroye, David Lashcari

 

THE HUNGER / Gutten er sulten (Norway, 2017), 20 min. 58 sec., fiction

Dir. Kenneth Karlstad

 

Duration: 87 min. 31 sec.

 

European Competition V

WHOLE / Whole (UK, England, 2016), 12 min. 19 sec., fiction

Dir. Matt Portman

 

ARRIVED/ Arrived (Belgium, 2017), 16 min., fiction

Dir. Dilgesh Rojbeyani

 

INK MEETS BLANK / Zdarzenie plastyczne (Poland, 2016), 5 min. 11 sec., animation

Dir. Michal Orzechowski

 

HAVENOFEAR / Nebojsa (Slovak Republic, 2017), 13 min. 38 sec., fiction

Dir. Jakub Gajdoš

 

VARDOGER / Vardøger (France, 2016), 14 min. 20 sec., fiction

Dir. Ludovic De Gaillande

 

IN THE BACK SEAT / No banco de trás (Portugal), 6 min. 8 sec., experimental

Dir. Diego Ramalho

 

BARAKA / Baraka (Spain, 2016), 22 min. 6 sec., fiction

Dir. Néstor Ruiz Medina

 

 

Duration: 89 min. 42 sec.

 

European Competition VI

BIG BOOOM / Big Booom (Russia, 2016), 4 min. 12 sec., animation

Dir. Marat Narimanov

 

AURORA / Aurora (Germany, 2017), 24 min. 15 sec., fiction

Dir. Maximilian Plettau

 

CLOSED / Clos (Switzerland, 2016), 3 min. 45 sec., animation

Dir. Anthony Rodriguez, Céline Nuara, Igor Neiman

 

THE CULTURE CULTIVATOR / Kulturysta (Poland, 2016), 17 min. 56 sec., documentary

Dir. Anna Urbanczyk

 

FINE / Dobro (Bosnia-Herzegovina, 2016), 15 min., fiction

Dir. Marta Hernaiz

 

ONCE UPON A TIME THERE WERE TWO BALLERINAS / Volt egyszer két ballerina (Hungary, 2016), 25 min., documentary

Dir. Linda Dombrovszky

 

Duration: 90 min. 8 sec.

 

 

European Competition VII

ARDEA / Ardea (Ukraine, 2016), 10 min. 43 sec., fiction

Dir. Mariia Ponomarova

 

THE PENCIL / Le Crayon (Switzerland, 2017), 30 sec., fiction

Dir. Basile Vuillemin

 

ETERNALLY CHILD / Perjetesisht femije (Kosovo, 2017), 12 min. 15 sec., fiction

Dir. Lorena Sopi

 

THE GIRL / The Girl (Bulgaria, 2017), 10 min. 29 sec., fiction

Dir. Petar Minov

 

YOUNG FISH / Young Fish (Greece, 2016), 19 min., fiction

Dir. Chrisanthos Margonis

 

REMEMBER, THOU ART CLAY / Remember, thou art clay (UK, Lithuania, 2016), 8 min. 35 sec., documentary

Dir. Elvina Nevardauskaitė, David Heinemann

 

THE ORCHID / La Orquídea (Spain, 2016), 3 min., fiction

Dir. Ferran Navarro-Beltrán

 

DIFFERENT BAYERN / Different Bayern (Germany, 2017), 25 min., fiction

Dir. Marvin Rössler

 

Duration: 89 min. 32 sec.

 

European Competition VIII

FRUIT SALAD / Obstsalat (Germany, 2017), 2 min. 39 sec., fiction

Dir. Reihaneh Youzbashi Dizaji

 

LOVE / Ljubav (Serbia, 2017), 13 min. 12 sec., fiction

Dir. Ognjen Petkovic

 

AS A LITTLE BIRD I… / Ja mina nagu linnukene... (Estonia, 2016), 7 min. 25 sec., animation

Dir. Yyhely Hälvin

 

TAIGA / Taiga (Rusija, 2016), 18 min. 15 sec., fiction

Dir. Sergey Borovkov

 

IRIDESCENCE / Iridescence (Luxembourg, 2017), 5 min. 30 sec., documentary

Dir. Eileen Byrne

 

URASHIMA TARO / Urashima Taro (France, 2017), 13 min. 48 sec., animation

Dir. Pauline Defachelles

 

NATURE: ALL RIGHTS RESERVED / Nature: All Rights Reserved (Netherlands, 2016), 21 min. 55 sec., documentary

Dir. Sebastian Mulder

 

NEXT YEAR (Turkey, 2017), 6 min. 57 sec., fiction

Dir. Hasan Gündüz

 

Duration: 95 min. 27 sec.

 

 

Lithuanian Film Competition

THERE ARE NO TULIPS / Tulpių nėra (Lithuania, 2017), 20 min., fiction

Dir. Ieva Šakalytė

 

THE RETURN / Sugrįžimas (Lithuania, 2015), 28 min., fiction

Dir. Domas Vilčinskas

 

THE ROOTS ARE BITTER / Šaknys karčios (Lithuania, 2016), 17 min., fiction

Dir. Domas Petronis

 

SIGIS / Sigis (Lithuania, 2017), 20 min., fiction

Dir. Tomas Gvozdas

 

TOO GOOD FOR HOLLYWOOD / Holivudas pasiūlė per mažai (Lithuania, 2017), 26 min., Documentary

Dir. Rimantas Oičenka

 

Duration: 111 min.

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd